Mis juhtub kui sa ei suuda laenu tagasi maksta

Laen on suurepärane võimalus suurte kulutuste jaoks, mida me ei saa kohe endale lubada. Olgu selleks siis uus kodu, auto, haridus või muu sarnane. Kuid mis juhtub, kui ootamatult leiad end olukorrast, kus sa enam ei suuda laenu tagasi maksta?

Laenamine on äärmiselt vastutustundlik tegevus, mis tuleb äärmiselt hoolikalt läbi mõelda. Endale võetud finantskohustus võib sind aidata küll korraks raskest olukorrast välja, kuid peab  arvestama kaasnevate lisakuludega. Kui sul on olemas raha, mis tekib peatselt sinu valdusesse, siis on suur tõenäosus, et saad raha tagasi maksta. Kõigil on elus olukordi, kus mõnel hetkel tekivad rahalised raskused, kuid tihti saab neid ületada.

Kontakti loomine võlgnikuga

Esmane tagajärg on suure tõenäosusega see, et laenuandja võtab sinuga ühendust, et arutada võimalikke lahendusi. Tihti on laenuandjad valmis töötama välja makseplaanid, mis aitavad sul jääda maksetega järje peale. Sellised plaanid võivad hõlmata näiteks laenu maksete ajutist peatamist või laenu tähtaja pikendamist.

See võib olla hea lahendus enda võlgnevuse tasumiseks erineva maksegraafiku alusel. Loomulikult tuleb arvestada sellega, et kaasnevad ka lisakulud. Küll aga on see oluliselt mõistlikum, kui lasta asjal edasi minna ning läbi selle muuta enda finantsseis väga keeruliseks.

Krediidiskoori langus

Krediidiskoori langusel võivad olla olulised ja pikaajalised mõjud. Kõige otsesem tagajärg on see, et sul võib olla raskem saada uusi laene või krediitkaarte. Võid ka leida end olukorrast, kus pead maksma kõrgemaid intresse, sest laenuandjad peavad sind suurema riskiga kliendiks.

Lisaks laenudele võib madal krediidiskoor mõjutada ka muid finantsilisi aspekte. Näiteks võidakse sulle määrata suuremad kindlustusmaksed või võidakse sinult nõuda suuremat deposiiti enne kommunaalteenuste aktiveerimist. Mõnel juhul võib madal krediidiskoor isegi mõjutada sinu töövõimalusi, eriti kui soovid töötada finantssektoris.

Madal krediidiskoor võib olla takistuseks ka siis, kui soovid üürida eluaset, kuna paljud üürileandjad kontrollivad potentsiaalsete üürnike krediidiskoore.

Seega, krediidiskoori langus ei mõjuta ainult sinu võimet laenata, vaid võib pikas perspektiivis mõjutada ka sinu igapäevast elu ja finantsstabiilsust.

Kohtutäitur ja inkasso

Kui sa jätkuvalt ei suuda laenu tagasi maksta, võib laenuandja saata võlanõude kohtusse. Kohtus võidakse sinu vara arestida või sinu sissetulekust teatud summa kinni pidada, et tagada võla tagasimaksmine. See võib olla väga ebameeldiv olukord ja selleni jõudmist tuleks kindlasti vältida.

Lisaks võib pank või laenuandja otsustada müüa sinu võla inkassofirmadele. Need firmad ostavad võlgu soodushinnaga ja üritavad seejärel võlgnikelt raha sisse nõuda. Inkassofirmadega seotud probleemid võivad olla äärmiselt stressirohked ja põhjustada veelgi suuremaid rahalisi raskusi.

Kuidas siis vältida olukorda, kus sa enam ei suuda laenu tagasi maksta?

Ennekõike on oluline laenuleping sõlmida läbimõeldult. Ära kunagi laena rohkem raha, kui sa tegelikult vajad või suudad tagasi maksta. Laenutaotluse esitamisel arvesta oma sissetulekute ja väljaminekutega ning mõtle hoolikalt läbi, kuidas sa hakkad laenu tagasi maksma.

Lisaks on soovitatav hoida hädaolukorra fondi, et toime tulla ootamatute kulutustega. See fond aitab sul vältida olukordi, kus sa ei suuda laenu tagasi maksta.

Juhul, kui oled juba olukorras, kus on raske laenumakseid teha, võta kohe ühendust oma laenuandjaga. Sageli on nad valmis leidma lahendusi, mis aitavad sul laenu tagasi maksta.

Võlgade ees ei tohiks kunagi pead liiva alla peita. Mida varem probleemiga tegeleda, seda kiiremini on võimalik leida lahendus ja vältida negatiivseid tagajärgi, mis võivad mõjutada sinu majanduslikku heaolu ja tulevikku.

Mida jälgida enne laenu võtmist

Laenu võtmine on suur otsus, mis nõuab põhjalikku kaalumist ja ettevalmistust. Siin on mõned olulised asjad, mida tuleks enne laenu võtmist jälgida.

  1. Oma rahaline olukord: arvuta välja oma sissetulekud ja kulutused, et mõista, kui palju saad endale laenu võtmist lubada. Kui su sissetulek on ebastabiilne või kulud on suured, võib laenu tagasimaksmine olla keeruline.
  2. Intressimäär: vaata läbi laenu tingimused ja veendu, et mõistad, milline on sinu laenu intressimäär ja kuidas see võib mõjutada sinu igakuiseid makseid.
  3. Laenu tagasimaksmise periood: mida pikem on laenu tagasimaksmise periood, seda rohkem maksad sa intressi. Samas on lühema perioodi puhul igakuised makset suuremad.
  4. Lisakulud: kontrolli, kas laenuga kaasnevad lisakulud nagu lepingutasud, haldustasud või varajase tagasimaksmise tasud.
  5. Laenuandja maine: uuri laenuandja tausta ja veendu, et tegemist on usaldusväärse ja läbipaistva ettevõttega.

Enne laenu võtmist on soovitatav konsulteerida finantsnõustajaga, kes aitab sul mõista laenu tingimusi ja potentsiaalseid riske. Laenu võtmine ei tohiks kunagi olla impulssost, vaid nõuab hoolikat planeerimist ja arutelu.